W kierunku manichejskim seks kojarzono z grzechem pierworodnym, w kierunku tomistycznym przyjmowano ciało za organ duszy, co nadawało znaczenia zachowaniom seksualnym. Szczególnie małżeństwo było przedmiotem rozważań i nadawano mu rangą sakramentu, stawiając w centrum uwagi sprawę wierności seksualnej, wyłączności i nierozerwalności. Związki państwa i Kościoła sprzyjały nadawaniu normom moralnym postaci norm prawnych i pociągały za sobą towarzyszące tym ostatnim – sankcje. układy partnerskie, jakkolwiek bywa programowo czynnikiem organizacji życia moralnego („doświadczania i przemyślenia”), faktycznie – niejednokrotnie nader poważnie – to życie moralne dezorganizuje.

Zmienność dotyczy zmiany reguł starych na nowe, ale nie tylko. Reguły bywają także rozumiane w sensie „historycznym”, dawnym, a nie adekwatnym do nowo zaistniałej sytuacji9. W sytuacjach, gdy nowe propozycje budzą sprzeciw emocjonalny czy powodują urazy (np. antykoncepcja w niektórych krajach), czy należy je forsować w imię dobra populacji, czy przedkładać szacunek dla zwyczaju kryjącego w sobie normę ponad względy pragmatyczne.

Jakkolwiek zasady konstytuowania normy podlegają we współczesnym święcie dyskusji, to jednak opierają się na przesłankach racjonalnych, estetycznych i – jeżeli nie społecznie pożytecznych – to społecznie nieszkodliwych, a osobiście pożądanych. Nie znaczy to, że w dążeniach jednostkowych czy grup partykularnych nie ma odwołania do łatwiejszych mechanizmów obrzędowości i rytualizacji Wydaje się, że najczęściej występuje ten mechanizm tam, gdzie me ma jasności nornjiy, przełożonej na czytelne wzory kultury, a potrzeby domagają się zaspokojenia, czy też sytuacja społeczna, tzw. „życie” – wyborców (np. poalkoholowe potrzeby seksualne na prywatkach, „chodzenie ze sobą” przy dewaluacji narzeczeństwa pod kontrolą rodziny i niejasności co do zasad doboru partnera).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031