Torbiele takie powstają albo w następstwie zmian wywołanych w krążeniu skrętem trąbki, albo też w wyniku przedostawania się krwi miesięcznej z macicy, jeśli istnieje jakaś przeszkoda uniemożliwiająca jej odpływ na zewnątrz. Obie te sprawy chorobowe nie są procesem zapalnym. 1

Zakażenia wywołane przez bakterie ropotwórcze po porodzie lub po poronieniu mają niekiedy przebieg bardzo ciężki. Często również uogólniają się powodując groźne powikłania, a nawet zgon. Poporodowe ropniaki jajowodu dlatego przywykliśmy . uważać za niebezpieczniejsze cd ropniaków w przebiegu zakażenia ,rzeżączkowego, że nie mają one tendencji do umiejscowienia się i często przebijają również do narządów sąsiednich.

Objawy kliniczne zapalenia przydatków w okresie ostrym są nieraz bardzo gwałtowne, a kobiety dotknięte tym schorzeniem robią wrażenie ciężko z chorych. Odnosi się to przede wszystkim do zapaleń na tle rzeżączkowym, gdyż zapalenia, wywołane przez bakterie ropotwórcze po porodzie i po poronieniu, mogą czasami rozpoczynać się powoli i nie powodować większych dolegliwości. Głównymi objawami ostrego zapalenia przydatków są bóle w dole brzucha promieniujące ku okolicy krzyżowej, lędźwiowej i ku kości ogonowej.

Bóle te mają niekiedy charakter napadowy (kolka jajowodowa) i wywołane są wówczas skurczem schorzałego jajowodu lub podrażnieniem go ruchem robaczkowym jelit.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031