Dopóki nie poznamy dokładnie unerwienia macicy i bodźców wyzwalających ich czynność pierwotną i automatyczną, nie będziemy w stanie wyjaśnić przyczyny występowania porodu.

Drugą ważną siłą wydalającą, oprócz skurczów macicy, jest tłocznia brzuszna. Działa ona w drugim okresie porodu i jest spowodowana uciskiem zstępującej części przodującej do pochwy, która uciska zwoje nerwowe, pęcherz i odbytnicę. Pod wpływem odruchu zostaje wprowadzona w grę tłocznia, a więc skurcz wszystkich mięśni jamy brzusznej. Wiadomo nam, że głęboki wdech jest spowodowany obniżeniem przepony, która ze swej strony wywołuje skurcz wszystkich mięśni przedniej i bocznej ściany brzucha, prócz tego głęboki wdech przy zamkniętej nagłośni obniża przeponę jeszcze bardziej. Wynikiem skurczu tych mięśni jest zmniejszenie pojemności jamy brzusznej, a tym samym wzrost ciśnienia śródbrżusznego. To wzmożone ciśnienie spycha znajdujące się w jamie brzusznej ciała do miejsca najmniejszego oporu, którymi w tym przypadku są cewka moczowa, odbytnica i ujście macicy. Należy pamiętać, że bóle te, które nazywamy partymi, zbiegają się równocześnie ze skurczami macicy. Zrozumiałe, że obie te siły wydalające łącznie, spychają zawartość macicy, a więc jajo płodowe, do miejsc najmniejszego oporu, czyli w kierunku osi kanału rodnego. Mięśnie przepony i powłok brzusznych są poprzecznie prążkowane, a więc w działaniu swoim zależne są od naszej woli i parcie można wywołać świadomie, jednak w czasie porodu są one wywołane odruchowo.

Czasowo wchodzące w grę działanie przepony miednicowej i pochwy kieruje zwrotami główki, ułatwiając prawidłowy mechanizm porodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031