W cewkach, w komórkach Sertolego i w spermatocytach także przebiega ożywiony metabolizm androgenów. Jego produktom, zwłaszcza dwuhydrotestosteronowi i 5a-androstan-3a,17fl-diolowi, przypisuje się niekiedy androgenną działalność w jądrach. Komórki Sertolego pod wpływem FSH produkują estradiol z testosteronu. Mają jednak tylko ograniczoną i stosunkowo małą zdolność wytwarzania testosteronu z jego prekursorów – progesteronu i 17a-hydroksyprogesteronu. Mimo to jednak i ta przewodowa biosynteza może poważnie przyczynić się do lokalnego podwyższenia koncentracji androgenów. Jednym z zadań ABP jest także ochrona czynnych androgenów przed ich metaboliczną degradacją.

Androgeny ujawniają swoją aktywność w cewce nasiennej poprzez mechanizm receptorowy. Receptory dla androgenów stwierdzono w różnych typach komórek. Większość obserwacji zgodnie potwierdza obecność receptorów w komórkach Sertolego. Niektórzy autorzy przypuszczają, że są one obecne także w komórkach zarodkowych, spermatogo- niach i spermatocytach. Biochemiczne właściwości androgennych receptorów cytosolowych w jądrach, najądrzu i prostacie są bardzo zbliżone, z wyjątkiem stopnia powinowactwa chemicznego dla testosteronu i dwu- hydrotestosteronu. W jądrach silniej wiązany jest testosteron, w najądrzu i w drugorzędowych gruczołach płciowych – dwuhydrotestosteron. Wiążące właściwości tych receptorów są zupełnie odmienne od cech charakteryzujących ABP.

Androgeny wiązane przez receptory cytoplazmy są transportowane do jądra komórki, gdzie stymulują proces tworzenia białek. Białka te i enzymy służą do regulowania procesów odżywiania i wzrostu komórek zarodkowych w komórkach Sertolego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sierpień 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31