W przypadkach zabiegu ograniczonego do jednej przestrzeni międzytrzonowej usuwa się dwie sąsiadujące blaszki łuków. Gdy zabieg obejmuje dwie przestrzenie, wówczas konieczne jest usunięcie trzech blaszek łuków. Oczywiście możliwe jest odbarczenie jednej przestrzeni przez wycięcie jedynie części przylegających do siebie blaszek łuków w takich przypadkach wycina się około V3 dolnego brzegu górnej blaszki łuku, a tylko Z2 górnego brzegu dolnej blaszki łuku. Należy jednak pamiętać o tym, by stosując ten sposób operacji wybrać odpowiednią objętość kości od boków, w celu umożliwienia wycięcia całości więzadła żółtego spod wyrostków stawowych. Oczywiście przy istnieniu przewężenia kanałów korzeniowych jest także konieczne wycięcie przyśrodkowych partii wyrostków stawowych.

Wpuklający się w stronę kanału kręgowego pierścień włóknisty nie powinien być nacinany (chyba że stwierdza się jego wyraźne uszkodzenie), aby w przypadku pseudospondylolistezy L4-Ls nie powodować dalszego zsuwania się kręgu wyżej położonego. Jeśli konieczna jest radykalna dekompresja, osłabiająca zwartość jednostki ruchowej Junghansa, to konieczne jest też wykonanie usztywnienia tylno-bocznego.

Ważną rzeczą jest pamiętanie o konieczności zwolnienia przyczepów więzadła żółtego od dolnego brzegu górnej blaszki łuku przed wycinaniem blaszki łuku. Więzadło żółte należy też zsunąć z górnego brzegu dolnej blaszki łuku posuwając się przezwięzadłowo w linii pośrodkowej, gdzie najlepiej daje się uwidocznić opona twarda, a przeto najmniejsza jest możliwość jej uszkodzenia.

Częściowo tak zwolnione więzadło pozostawia się na miejscu i odcina dolne V3 górnej blaszki łuku. Dzięki temu uwidacznia się resztki przyczepów więzadła żółtego pod pozostałą częścią blaszki łuku i odcina je odsłaniając tłuszcz nadoponowy i oponę twardą. Po definitywnym uwolnieniu więzadła żółtego wycina się górną połowę dolnej blaszki łuku (lub cały łuk).

W tym etapie operacji najłatwiej jest o uszkodzenie opony twardej, przeto należy ją odseparować wacikami. Teraz przychodzi kolej na resekcję przyśrodkowych partii górnych wyrostków stawowych dolnego kręgu oraz dolnych wyrostków górnego kręgu jednostki ruchowej Junghansa na tyle, by odbarczyć boczne zachyłki.

Odsunięcie opony twardej w stronę środkową i żylnych splotów ku bokom umożliwia skontrolowanie pierścienia włóknistego. Nie wolno zapominać o tym, że mimo niskiego ciśnienia żyły mogą łatwo pękać, a ich przyżeganie i zaciskanie jest ryzykowne. Krwawienie żylne najlepiej jest tamować wacikami przyciskając je do boków kanału kręgowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031