W położeniach miednicowych następująca główka wstawia się swoim wymiarem poprzecznym małym w skróconą sprzężną prawdziwą. Gdyby przodowała potylica i główka swoim najszerszym wymiarem próbowała wstawić się do ścieśnionego wchodu, rozwiązanie stałoby się bardzo trudne.

Ustalanie się główki w miednicy płaskiej ogólnie ścieśnionej odbywa się według obu powyżej opisanych mechanizmów. Ogólne ścieśnienie miednicy powoduje silne przygięcie główki, natomiast wskutek zmniejszenia wymiaru prostego wchodu wstawia się ona nieosiowo. Szew strzałkowy biegnie poprzecznie i to tym bliżej wzgórka kości krzyżowej, im mniejsza jest sprzężną prawdziwa. Przejście główki przez miejsce ścieśnione odbywa się podobnie, jak w miednicach płaskich. Tylna kość ciemieniowa, leżąca nad wchodem zsuwa się po wzgórku kości krzyżowej do jamy miednicy. Zupełnie podobny mechanizm porodowy obserwujemy w miednicach płaskich i w przypadkach, kiedy ’ wzgórek kości krzyżowej jest silnie wpuklony do wchodu. Tylno-boczne części wchodu miednicy nie mogą być wykorzystane przez główkę są one stracone dla mechanizmu i odbywa się to tak, jakby miednica była ścieśniona również i w wymiarze poprzecznym, czyli płaska, ogólnie jednostajnie ścieśniona.

W innych typach miednic ścieśnionych mechanizm ustalania się i przejścia główki przebiega zależnie od tego, czy zbliżają się one kształtem do ogólnie ścieśnionych, czy też płaskich.

Powolna, adaptacja i przejście główki przez ścieśnione miejsce oczywiście wymaga silniejszego i dłuższego działania sił wydalających i dlatego długotrwały poród pozostawia ślady zarówno na tkankach matki jak i główce płodu.

– 6. Wpływ porodu na miękkie tkanki kanału rodnego wobec miednic ścieśnionych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031