Uaktywniony, cytosolowy układ receptora ze sterydem przenika do jądra komórki jako receptor neonuklearny i wiąże się z akceptorami jądra. W roli akceptorów mogą występować kwasy dezoksyrybonukleinowe jądra, białka pochodzenia niezasadowego, białka proste, histony oraz jądrowe kwasy rybonukleinowe. Zarówno stymulujące jak hamujące działania sterydów tłumaczy się interakcją z akceptorami.

Substancje działające antagonistycznie na hormon są również wiązane przez receptory cytosolowe i zostają na nich zatrzymane – dalsze procesy już nie zachodzą. Układ taki bądź nie jest aktywizowany, bądź nie wnika do jądra, bądź też nie wiąże się z akceptorem czy też wreszcie nie jest w stanie wywołać dalszych procesów w jądrze. Ponieważ substancje te zajmują miejsce przeznaczone dla hormonów, działają jako antyhormony.

Po translokacji układu złożonego z hormonu sterydowego i receptora do jądra komórki, po interakcji z genomem lub akceptorem, pod wpływem hormonów, kontakcie z polimerazą RNA oraz inicjacji syntezy m-RNA informacja genetyczna zostaje przekazana z DNA na informacyjny RNA. Wpływ hormonu przejawia się zatem przede wszystkim na poziomie transkrypcyjnym, a następnie na poziomie translacyjnym, to jest w postaci syntezy swoistych białek albo enzymów w rybosomach pod wpływem m-RNA.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031