Metronidazol stosowany jest także w toku i po operacjach w przypadkach posocznicy i bakteriemii beztlenowcami, w zakażeniach popołogo- wych i w celu uniknięcia zakażeń pooperacyjnych wywołanych beztlenowcami. Stosowany bywa w tabletkach doustnych w skojarzeniu z innymi środkami przeciwbakteryjnymi. Podawany jest też w zastrzykach dożylnych w dawce 500 mg.

Tymidazol (Fasigyn, Simplotan, Tricolan) jest pochodną niłroimidazolu, stosowany w jednorazowej dawce doustnej 2 g do leczenia zakażenia pochwy rzęsistkiem.

Omidazol (Tiberal) stosowany jest w dawkach jednodobowych w tabletkach doustnych i dopochwowych.

Działanie niepożądane leków z grupy metronidazolu wynika z ich łatwego wchłaniania z przewodu pokarmowego szybko przechodzą do krwi i tkanek. Osiągają maksymalne stężenie we krwi po 1-2 h od chwili doustnego podania. Działanie ich trwa do 24 h. Leki te łatwo przechodzą przez łożysko i do mleka matki. Działania niepożądane to głównie zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego: gorzki smak w ustach, nudności, wymioty, rzadziej biegunka. Z innych działań niepożądanych mogą wystąpić zaburzenia ze strony ośrodkowego układu nerwowego: bóle i zawroty głowy, bezsenność lub nadmierne pobudzenie. Rzadko stwierdza się suchość błony śluzowej jamy ustnej, wysypkę skórną, pieczenie w pochwie lub w cewce moczowej. Rzadko też mogą spowodować leukopenię.

Leków tych nie należy podawać przy współistniejących chorobach serca, alergii na leki i w okresie ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031