Receptory wzrokowe znajdują się w siatkówkach obu gałek ocznych. Stymulacja ich wiedzie do transformacji en.rgii bodźców świetlnych na energię procesów nerwowych. Receptory wzrokowe należą do telerecep- torów (podobnie jak słuchowe), to znaczny stymulacja ich odbywa się przez bodźce, których źródło znajduje się w pewnej odległości od organizmu człowieka. Bodźce świetlne zarejestrowane przez receptory wzrokowe zostają zakodowane i przesyłane do kory mózgowej, gdzie następuje integracja informacji wzrokowej, która staje się podstawą dla określonych reakcji organizmu.

Stymulacja receptorów wzrokowych zapoczątkowująca czynności seksualne może się odbywać na dwóch drogach. Może to być stymulacja dokonana samym światłem lub stymulacja dokonana przez pewne obrazy wywierające specyficznie podniecający seksualnie wpływ.

Wpływ samego światła na czynności seksualne (i rozrodcze) zaznacza się wyraźnie u zwierząt, u których obserwuje się roczny cykl rozmnażania się uzależniony od pór roku. Okresy pojawiania się rui uzależnione są u nich przede wszystkim od różnego natężenia światła związanego z różnymi porami roku. Na wysokich szerokościach geograficznych, cechujących się dużymi zmianami natężenia światła w różnych porach roku występują wyraźne cykle spoczynku i aktywności seksualnej, zgodne z porami roku. W warunkach tropikalnych, gdzie czas trwania dnia i nocy nie różni się znacznie, okresy rui rzadziej uzależnione są od pór roku. U większości ptaków ruja występuje przy zwiększonej intensywności światła u owiec zaś występuje ona w okresie przeważającej ciemności. Ptaki śpiewające w czasie pór roku ubogich w światło mogą być zdopingowane do śpiewu przez sztuczne oświetlenie. Dowodzi to wyraźnego uzależnienia aktywacji gonad od światła. U ptaków zaznacza się silny wpływ światła przede wszystkim na gonady męskie u ssaków najsilniejszemu wpływowi podlegają gonady żeńskie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031