Można też sądzić, że niektóre niezrozumiałe czyny chuligańskie mogą mieć u podstaw tego rodzaju frustracje. W tym wypadku chodzi jednak nie tyle o niemożność spełnienia ile o brak rozeznania źródeł napięcia. Nie jest również pewne, czy obserwowana niekiedy agresywność obrońców moralności społecznej, jak również nadmierne zainteresowanie wagą tego problemu przez niektórych duchownych żyjących w celibacie nie ma u swego podłoża opisanego wyżej mechanizmu.

Przyjrzyjmy się, jak problemy zachowania seksualnego przedstawiają sią od strony modelu dążeń przedstawionego w niniejszym opracowaniu. A więc przede wszystkim, czy można mówić o potrzebie seksualnej? Pytanie to nasuwa się w związku z tym, że w wypadku niespełnienia warunków zakreślonych przez wymienione uprzednio potrzeby, pojawiała się w rezultacie sankcja, polegająca na śmierci osobnika lub jego nienormalnym funkcjonowaniu.

W wypadku czynności seksualnych sankcja taka nie istnieje. Można by wprawdzie powiedzieć, że jest nią zakłócenie zachowania, wynikające z nasilania się napięcia wywoływanego przez działanie mechanizmów „kręgu rozmnażania”. Na to wielu badaczy odpowie, iż człowiek jest w stanie tak zorganizować swój tryb życia, tak uszeregować swój system wartości, że napięcia seksualne będą rozwijały się w stopniu minimalnym wskutek braku podniet zewnętrznych, a jeśli nawet rozwiną się endogennie, to zostaną na tyle zdominowane przez napięcia innego pochodzenia, że praktycznie nię będą mogły mieć istotnego wpływu na funkcjonowanie osobnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sierpień 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031