Zespół rzekomotoczniowy. Zespół objawów przypominający toczeń układowy rozwija się po hydralazynie, prokainamidzie, hydrazydzie kwasu izonikotynowego, hydantoinie, sulfonamidach, antybiotykach, rezerpinie i fenylobutazonie.

Głównymi objawami są: gorączka, stany zapalne mięśni i stawów, zapalenie opłucnej i osierdzia. W przeciwieństwie do tocznia układowego nie stwierdza się w zasadzie nefropatii i zmian w ośrodkowym układzie nerwowym. Na przykładzie tocznia po prokainamidzie najlepiej widać rolę czynnika genetycznego w genezie tego zespołu. Toczeń występuje znacznie rzadziej u chorych leczonych prokainamidem, którzy wykazują genetycznie uwarunkowany szybki metabolizm leku. Czynny farmakologicznie metabolit – N-acetyioprokainamid – nie ma właściwości immunologicznych ieku macierzystego.

Alergiczne zapalenie naczyń krwionośnych. Do tego typu zapaleń należy guzkowe zapalenie tętnic. Czynnikami wywołującymi ten typ zapalenia są głównie sulfonamidy, penicylina, fenobaibital, tetracykliny, hy- dantoina. W polekowych zapaleniach naczyń krwionośnych wykazano odkładanie się kompleksów immunologicznych w ich ścianie [13].

ZAPOBIEGANIE I LECZENIE ZABURZEŃ WYWOŁANYCH NADWRAŻLIWOŚCIĄ NA LEKI

-Profilaktyka zaburzeiipolekowych obejmuje:

– 1. Staranny wywiad dotyczący skłonności do reakcji uczuleniowych.

– 2. Unikanie polipragmazji, leków silnie alergizujących (szczególnie u osób z predyspozycją atopową).

– 3. W przypadku, gdy ze względu na rodzaj leku jest to możliwe, wykonanie próby uczuleniowej [5, 8].

Leczenie [9, 14]. W przypadku stwierdzenia alergicznego odczynu polekowego należy przerwać podawanie leku podejrzanego o alergizację. Gorączka polekowa oraz zmiany płucne ustępują po odstawieniu preparatu.

Wysypki skórne na ogól ustępują po lekach przeciwhistaminowych, a jedynie w przypadkach opornych zmian zapalnych skóry konieczne jest stosowanie steroidów przeciwzapalnych.

Leki przeciwhistaminowe, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe okazują się dostatecznie skuteczne w łagodnych formach choroby posurowi- czej. W cięższych przypadkach, z towarzyszącym zapaleniem stawów i obrzękiem tkanki podskórnej, istnieją wskazania do stosowania steroidów.

Postępowanie we wstrząsie anafilaktycznym obejmuje ułożenie chorego w pozycji leżącej na wznak, zapewnienie drożności dróg oddechowych, monitorowanie czynności serca, założenie opaski uciskowej powyżej miejsca wstrzyknięcia szkodliwego leku, podanie tlenu. W pobliżu miejsca podania leku wstrzykuje się śródskórnie do 0,5 ml epinefryny (roztwór o rozcieńczeniu 1 : 1000).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
  • Nowe Puma Fenty by Rihanna aspirują do miana kolejnego hitu. Zobacz więcej i oceń ten model buta.