Najczęstsze są glejaki wewnątrzrdzeniowe (wyściółczaki) a z zewnątrz- rdzeniowych — mięsaki, ipotworniaki, skórzaki, naczyniaki, tłuszczaki. chrzęstniako-kostniaki zdarzają się u dzieci rzadziej.

Większość nowotworów usadawia się w odcinku piensiowo-lędźwiowym. klinicznym jest stopniowo narastający niedowład kończyn dolnych i obniżenie czucia powierzchniowego od pewnego po nowotwór jest usadowiony w odcinku zgrubienia szyjnego, w kończynach górnych niedowład jest wiotki, w dolnych — kurczowy. Wyżej us wy 4 kończyn. Guz adowione nowotwory powodują niedowład lturczo- stożka końcowego i ogona końskiego powodują niedowład wiotki kończyn dolnych i nietrzymanie moczu. U dzieci ma odgrywa podrzędną rolę. Przeglądowe zdjęcie rtg kręgosłupa może wykazać zniszczenie kręgów (mięsak) lub poszerzenie kanału rdzeniowego (ścieńczenie łuków w miejscu ich połączenia z trzonem). W płynie mózgowo-rdzeniowym poniżej nowotworu stwierdza się „zespół zastoinowy” (zażółcenie, zwiększenie ilości białka), próba Oueckenstedta wypada patologicznie (brak wzrostu ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego przy ucisku żył szyjnych). Należy jednak pamiętać, że brak tych 2 objawów nie wyłącza z całą pewnością nowotworu rdzenia. Dla dokładnego umiejscowienia nowotworu (niekiedy jednak także w celu wyłączenia lub stwierdzenia) wykonujemy mielografię kontrastową drogą nakłucia podpotylicznego. W rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić gruźlicę kręgosłupa (rtg), zaś u dzieci starszych także stwardnienie rozsiane.

Leczenie i rokowanie: nowotwory zewnątrzrdzeniowe łagodne zwykle dają się usunąć w całości i wówczas poprawa zależy tylko od stopnia już istniejącego uszkodzenia rdzenia kręgowego. W glejakach wewnątrz- rdzeniowych wykonuje się odbarczanie i ewentualnie naświetlania promieniami X rokowanie jest jednak niepomyślne. To samo dotyczy mięsaków zewnątrzrdzeniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031