– 1. Móżdżek, a. Rdzeniak (medulloblastome), czyli glejak niedojrzały, szybko rosnący, naciekający otoczenie i szerzący się wzdłuż przestrzeni płynowych. Najczęściej występuje między 3 a 6 r. ż. Wyrastając ze stropu komory IV nacieka móżdżek (robak) i przyległości i wcześnie powoduje wodogłowie zamknięte.

Wymioty i bóle głowy są na początku, dołączają się móżdżkowe zaburzenia chodu (chód chwiejny, na szeroko rozstawionych nogach), pojawia się tarcza zastoinowa. Objawy narastają szybko. Leczenie: usunięcie możliwie większej części guza, naświetlania promieniami X. Rokowanie niepomyślne.

b. Gwiaździak (astiocytoma). Jest to glejak „dojrzały”, rosnący powoli. Najczęściej usadawia się w robaku móżdżku lub w pobliżu. Często w guzie tworzą się torbiele. Objawy kliniczne narastają powoli: wzmożenie ciśnienia śródczaszkowego, objawy „móżdżkowe”. Leczenie: chirurgiczne usunięcie guza może dać trwałe wyleczenie.

c. Naczyniak płodowy (haemangioblastoma). Umiejscowienie zwykle w półkuli móżdżku często są torbiele. Objawy kliniczne, leczenie i rokowanie jak w gwiaździaku.

– 2. IV komora. Najczęstszym guzem jest wyściółczak (ependymoma) wyrastający z dna komory i naciekający otoczenie. Wcześnie rozwija się wzmożenie ciśnienia śródczaszkowego. Często jest sztywność karku, przymusowe ułożenie głowy, mogą być objawy móżdżkowe. Leczenie chirurgiczne rokowanie niepomyślne.

– 3. Pień mózgu. Najczęściej są to glejaki usadowione pierwotnie w moście i naciekające okolice sąsiednie. Obraz kliniczny: postępujące dotknięcie nerwów czaszkowych (np. porażenie n. VI, spojrzenia w bok, n. VII, zaburzenia czucia w obrębie n. V, uszkodzenie nn. IX i X i zaburzenia w połykaniu) układu móżdżkowego (chód chwiejny) i dróg piramidowych (niedowład kurczowy kończyn). Często są wymioty. Do wzmożenia ciśnienia śródczaszkowego zwykle nie dochodzi. Rokowanie niepomyślne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031