– 1. Glejaki półkul mózgowych — zwykle gwiaździaki i wyściółczaki. Powodują one wzmożenie ciśnienia śródczaszkowego i narastające objawy ogniskowe, w zależności od umiejscowienia (często niedowład połowiczy). Mogą być napady padaczkowe ogniskowe i uogólnione. Leczenie jest chirurgiczne, ale rzadko udaje się usunąć guz w całości.

– 2. Guzy kieszonki Rathkego (craniopharyngeomata). Są to najczęstsze guzy nadnamiotowe u dzieci. Rozwijają się one z gniazd komórek pozostałych z okresu wpuklenia się pragęby w kierunku podstawy czaszki w życiu płodowym. Guzy te zwykle są nadsiodełkowe, rzadziej śródsio- dełkowe i zawierają torbiele. Ściany torbieli często ulegają zwapnieniu. Wypełniając komorę III, guzy te wcześnie powodują wzmożenie ciśnienia śródczaszkowego. Często występują ubytki w polu widzenia i zanik nn. wzrokowych (ucisk na skrzyżowanie wzrokowe). Ucisk przysadki i podwzgórza powoduje różne objawy: infantylizm, niedorozwój płciowy, zespół Simmondsa, moczówkę prostą, zwyrodnienie tłuszczowo-płciowe, senność. Leczenie jest chirurgiczne usunięcie guza w całości daje trwałe wyleczenie, ale nie zawsze to jest możliwe.

– 3. Glejaki nerwu wzrokowego rozwijają się zwykle w odcinku we- wnątrzoczodołowym nerwu. Główne objawy: wytrzeszcz gałki ocznej i zanik prosty n. wzrokowego.

– 4. Nowotwory szyszynki. Są to szyszyniaki (pinealomata), glejaki lub nerwiaki zwojowe. Występują u starszych dzieci. Główne objawy: wzmożenie ciśnienia śródczaszkowego i porażenie spojrzenia do góry (ucisk wodociągu i blaszki czworaczej). U chłopców zdarza się przedwczesna dojrzałość płciowa (uszkodzenie podwzgórza). Leczenie jest zwykle objawowe — zwalczanie wodogłowia zamkniętego (sposobem Torkildsena lub Stookeya). Usunięcie guza jest zabiegiem bardzo trudnym.

– 5. Torbiele koloidowe komory III. Głównym objawem jest wzmożenie ciśnienia śródczaszkowego (zastój płynu mózgowo-rdzeniowego w komorach bocznych wskutek zamknięcia otworów Monroa). Leczenie chirurgiczne: usunięcie lub opróżnienie torbieli.

– 6. Brodawczaki splotu naczyniastego (papillomata plexus chorioidei). Wychodzą one ze splotu naczyniastego najczęściej w IV komorze i wcześnie powodują wzmożenie ciśnienia śródczaszkowego, chód staje się chwiejny (móżdżkowy). Leczenie jest operacyjne, ale rokowanie mało pomyślne. Niektórzy stosują tylko odbarczenie i naświetlania promieniami X.

– 7. Oponiaki (meningeomata) są u dzieci rzadkie. Zdarzają się mięsald i czerniaki wychodzące z opon miękkich.

– 8. Do rzadszych guzów należą także skórzaki, potworniaki, gruczolaki przysadki i nerwiaki n. VIII.

Badania dodatkowe: przeglądowe zdjęcia rtg czaszki, EEG, odma ko- morowa, mózgowa odma powietrzna, arteriografia, nakłucie lędźwiowe — zabieg ten jest niebezpieczny w guzach mózgu, więc wykonujemy go tylko w razie istnienia szczególnych wskazań. Z tych względów badanie płynu mózgowo-rdzeniowego nie ma większego znaczenia w diagnostyce N.W.

Rozpoznanie i różnicowanie. Wzmożenie ciśnienia śródczaszkowego w połączeniu z różnymi objawami neurologicznymi zawsze nasuwa podejrzenie co do N.W. Różnicowanie uwzględnia przede wszystkim: ropień mózgu lub móżdżku, gruźliczak, krwiak podtwardówkowy tzw. ,,guz rzekomy” , torbielowate zapalenie pajęczynówki, wągrzycę mózgu (rzadko u dzieci).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031