Do zupełnego wypadnięcia macicy rzadko dochodzi. Zwykle bowiem, chociaż cała pochwa ulega wynicowaniu, część macicy pozostaje w miednicy małej dzięki wydłużeniu się szyjki w jej odcinku ponadpochwowym, a niekiedy nawet w dolnym odcinku trzonu.

Niezależnie od objawów, jakie wywołuje wypadanie macicy wraz z pewnymi, sąsiadującymi z nią narządami, utrzymywanie się przez czas dłuższy tego stanu chorobowego powoduje zmiany wtórne w częściach, które uległy tak znacznemu obniżeniu.’

Zmiany te dotyczą przede wszystkim ścian „worka przepuklinowego“, a więc wynicowanej pochwy. Napięcie jej przedniej ściany powoduje wygładzanie się i zanik poprzecznych fałdów pochwy. Powierzchnia tego narządu staje się sucha, twarda i przypomina w dotknięciu skórę wskutek zrogowacenia powierzchownych warstw nabłonka płaskiego. Nawet w przypadkach niezupełnego wypadania macicy z wydłużeniem jej dochodzi do zaburzeń w krążeniu krwi z powodu obniżenia się okolicy ujścia wewnętrznego kanału szyjki oraz tętnic macicy, które na tej wysokości przenikają w miąższ narządu, a wraz z nimi wydłużenia i obniżenia żył splotu macicy.

Zaburzenia w krążeniu krwi i zastój krwi stają się przyczyną przesiąkania do tkanek surowicy, obrzęku ścian pochwy, ich zgrubienia i utraty jędrr ości. Zmiany te uwydatniają się przede wszystkim na przedniej ścianie pochwy, ale i tylna jest nimi również objęta. Bardzo często w następstwie zaburzeń w krążeniu krwi, niedostatecznego odżywiania tkanek oraz drażnienia wskutek ciągłego tarcia, a także przez mocz przychodzi do wytworzenia się owrzodzeń na powierzchni „guza“ – najczęściej w pobliżu ujścia zewnętrznego kanału szyjki. Owrzodzenia te mogą się stać niekiedy źródłem zakażenia tkanek głębiej położonych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Październik 2018
P W Ś C P S N
« Maj    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031