Badania prowadzone w wielu ośrodkach na świecie znacznie wyjaśniły mechanizm działania leków w porfirii, nie uzyskano jednak, jak dotąd, pełnego wytłumaczenia ich działania. Co pewien czas publikuje się listę leków niebezpiecznych dla chorych na porfirię, a ocenę opiorą się zarówno na badaniach doświadczalnych, jak i klinicznych. Do najczęściej indukujących napady porfirii należą: barbiturany, sulfonamidy, leki przeciwbólowe, uspokajające niebarbituranowe, leki przeciwdrgawkowe oraz nad używanie alkoholu, czynniki hormonalne [8, 16, 17, 27],

Podsumowanie. Niepożądane działanie leków w porfirii ma nieco inny charakter aniżeli objawy występujące bezpośrednio i związane z podanym lekiem. Wprawdzie liczba osób obciążonych genem porfirii lub nadwrażliwością na pewne leki i środki chemiczne powodujące zaburzenie przemiany porfiryn jest niewielka, ale zagrożenie tej grupy osób jest znaczne, W ostrych porfiriach napady choroby powodują długotrwałą niezdolność do pracy, niejednokrotnie kalectwo i konieczność pozostawania na rencie przez całe życie, a śmiertelność w okresie napadu wynosi od kilkunastu do 30°/u. W porfiriach przewlekłych – skórnych – nie ma wprawdzie bezpośredniego zagrożenia życia, ale uciążliwość związana z nadwrażliwością na światło, a zwłaszcza na nawet niewielkie urazy mechaniczne, jest znaczna i również upośledza zdolność do pracy.

Problem wymaga uwagi również i z tego względu, że wśród narastających szkodliwości środowiska znajduje się wiele związków porfirynogen- nych, które mogą dziaiać zarówno same, jak i synergicznie z powszechnie stosowanymi lekami. Liczba porfirii przewlekłych, wywołanych związkami chemicznymi, wzrasta w ostatnich latach w święcie, a zjawisko to- obserwujemy również i w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031