Wreszcie pewne narządy regulują wydzielanie, na przykład z żółcią, hormonów wolnych lub związanych do przewodu pokarmowego, z którego przez krążenie jelitowo-wątrobowe następuje (w różnym stopniu) zwrot substancji hormonalnych do krwiobiegu.

Biorąc pod uwagę możliwości metaboliczne wątroby, nerek i innych narządów w stosunku do hormonów wytwarzanych w stałych ilościach przez gruczoły macierzyste, nie trudno zauważyć, jak wielki jest udział właśnie tkanek obwodowych narządów wewnętrznych w zapewnieniu odpowiedniej regulacji hormonalnej w ustroju.

Wreszcie należy zwrócić uwagę na przemianę hormonów we krwi. Wiadomo, że we krwi krążą hormony w stanie wolnym łub w stanie związanym – głównie z białkami krwi. We krwi znajdują się jednak również enzymy, które unieczynniają te hormony i – co jest charakterystyczne – w niektórych stanach fizjologicznych, jak na przykład w ciąży, przy nie zmienionym przez wiele miesięcy poziomie we krwi hormonów cyklopeptydowych, stwierdzamy znaczne, bardzo regularne i charakterystyczne zwiększenie stężenia enzymów unieczynniających te hormony. Hormony są więc nie tylko wydzielane do krwiobiegu, ale również w samej krwi istnieje potężny mechanizm regulujący stan hormonalny ustroju, uzupełniający mechanizmy regulujące wydalanie hormonów z moczem lub przez przewód pokarmowy.

Metody oznaczania poziomu poszczególnych hormonów są przedmiotem opracowań szeroko dostępnych w piśmiennictwie polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031