Pilne wskazania do podania kortykosteroidów wynikają często z bezpośredniego zagrożenia życia. Spośród najważniejszych wskazań pilnych należy wymienić: wstrząs anafilaktyczny, ostre odczyny uczuleniowe, chorobę posurowiczą, stan dychawiczy, ostre zapalenie dróg oddechowych z zagrożeniem ich drożności, ostry obrzęk głośni, obrzęk CJuincke- go, obrzęk mózgu, śpiączkę hipoglikemiczną, przypadki zakażeń o ciężkim przebiegu z powikłaniami krążeniowymi i mózgowymi, zachłysto- we zapalenie płuc, oparzenia płuc toksycznymi substancjami chemicznymi, przełom w toczniu rumieniowatym trzewnym, ostre przypadki pancai- ditis iheumathica.

Ponadto zaleca się zastosowanie dożylne hydrokortyzonu w tych przypadkach zapaści bez utraty krwi, w których stosowanie amin katecholo- wych i dekstranu okazuje się nieskuteczne można wówczas przypuszczać, że spadek ciśnienia tętniczego jest objawem ostrej niewydolności kory nadnerczy.

Nie ma przeciwwskazań do stosowania leczenia substytucyjnego korty- kosteroidami w niedoczynności kory nadnerczy i do wprowadzenia dożylnie dużych dawek hydrokortyzonu w przełomie nadnerczowym. Również w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, w których korty- kosteroidy mogą zażegnać niebezpieczeństwo (np. we wstrząsie anafi- laktycznym), nie należy się wahać ze wstrzyknięciem dożylnym dużej dawki szybko działającego leku z tej grupy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031