Konfrontacja liczby zameldowanych przestępstw zgwałcenia i pedofilii z liczbą prawomocnych skazań przez sądy ujawnia w sposób wy- wyraźny, że współczynnik wykrywalności jest przy pedofilii o wiele niższy niż przy zgwałceniach. Na 1729 sprawców przestępstwa pedofilii ujawnionych w 1969 r. skazano w 1970 r. (roku następnym) jedynie 264 osoby. Ogromna jest przy pedofilii „ciemna liczba”, co można objaśnić różnymi czynnikami. Giza (1970) wymienia tu takie przyczyny obiektywne, jak anonimowość działań sprawców, skrytość, zatarcie śladów, zgoda ofiar, zaś czynnikami subiektywnymi są tu: brak świadomości dziecka co do znaczenia erotycznego czynu, niechęć do meldowania, obawa przed sprawcą. Dodajmy do tego – korzyści, jakie uzyskują dzieci jako zapłatę.

Czy, jak sądzi Giza (1970), następuje wzrost liczby tych przestępstw? Z przytoczonych danych wynika, że raczej obserwujemy ich spadek. Z tej obserwacji nie należy jednak wyprowadzać pochopnych wniosków o zaniku zjawiska. Wobec ogromu „ciemnej liczby”, wobec ostrego zróżnicowania zjawiska i faktu, że liczne przejawy pedofilii formalnie podpadające pod przepis art. 176 kodeksu nie powinny być ścigane – i na pewno nie są – ze względu na znikomość ładunku zła społecznego (obcowanie młodych chłopców z młodymi dojrzałymi ponad wiek dziewczętami obcowanie homoseksualne wśród braci i sióstr w opłakanych warunkach mieszkaniowych). Bywają także rozliczne przejawy pedofilii, których podłożem jest choroba czy zaburzenia psychiczne sprawcy, wówczas jest niezbędna interwencja psychiatry, seksuologa, a nie organów ścigania karnego (por. Pondelickowa i in., 1969).

W każdym razie nie mamy podstaw do wyolbrzymiania, a tym bardziej do demonizowania groźby pedofilii dla społeczeństwa. Można zwalczać to zjawisko, brzemienne w skutki dla dzieci i dorosłych uprawiających ten proceder, nie tyle za pomocą środków prawa karnego, ile na drodze uzdrawiania życia seksualnego, pogłębiania wiedzy seksualnej nieletnich, zapobiegania chorobliwym zboczeniom seksualnym przez zabiegi lecznicze, którymi dysponuje współczesna psychiatria, seksuologia i psychologia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031