Na podstawie występowania lub niewystępowania powyższych zjawisk Dewsbury (1972) opracował klasyfikację umożliwiającą podział wszystkich zachowań kopulacyjnych ssaków na 16 typów (ryc. 6).

Zaproponowana powyżej klasyfikacja jest bardzo prosta i stanowić ma dopiero punkt wyjścia do dalszej, pełniejszej klasyfikacji. Ze względu jednak na swoją wielką przejrzystość jest na pewno warta poznania. Należy zauważyć, że gatunki należące według p jwyższej klasyfikacji do tej samej kategorii różnią się między sobą takimi parametrami, jak częstość i czas trwania poszczególnych kontaktów, ich ilość itp. Łączy się to z gatunkową swoistością wzorców kopulacyjnych i jest jedną z metod zapobiegania hybrydyzacji.

Zachowania kopulacyjne ssaków zostaną zilustrowane na przykładzie niektórych gryzoni i małp. Zachowanie seksualne szczura laboratoryjnego. Szczur laboratoryjny, udomowiona odmiana szczura wędrownego (Rattus nowegicus), jest jednym z najczęściej używanych do badań nad zachowaniem zwierząt laboratoryjnych.

Konsumacyjny akt seksualny u samca szczura poprzedzany jest podążaniem za samicą i obwąchiwaniem jej okolicy anogenitalnej {eksploracja genitalna). U samicy, w zależności od stopnia pobudzenia seksualnego, możemy obserwować wyraźne zmiany w zachowaniu {Madlafou- sek, 1977). Przy bardzo słabym pobudzeniu seksualnym samica zachowuje się spokojnie, jest mało ruchliwa. Przy silniejszym pobudzeniu pojawia się strzyżenie uszami i prezentacje polegające na wyciągnięciu ciała, rozstawieniu szeroko tylnych łap, przyciskaniu do ziemi miednicy i nieznacznym unoszeniu do góry głowy. Przy najsilniejszym pobudzeniu pojawia się skakanie i uciekanie polegające na gwałtownych przeskaki- waniach i przebieganiu odcinków drogi długości kilkunastu centymetrów, po których następuje zamieranie w bezruchu, często w pozycji prezentacji. Zachowanie to występuje następnie w przerwach między poszczególnymi kopulacjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031