Meprobamat i hydroksyzyna nie powodują znaczniejszych objawów niepożądanych. Przy ich używaniu, podobnie jak pochodnych benzodiazepi- ny, istnieje niebezpieczeństwo powstawania zależności. Objawy niepożądane pojawiające się podczas leczenia są rzadkie i zbliżone do tych, jakie notuje się przy użyciu leków z grupy benzodiazepiny. Jedynie nieco częściej opisywano reakcje alergiczne przy stosowaniu meprobamatu.

Leki pobudzające z grupy amfetaminy praktycznie nie są stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych. Odstąpiono od ich podawania dlatego, że potencjalne ryzyko przewyższało ich zalety. Powodowały one niepokój i bezsenność, bez istotnego wpływu na nastrój, nasilały zaburzenia psychotyczne w schizofrenii. Największe jednak niebezpieczeństwo ich stosowania wiąże się z wywoływaniem stanu psychicznej zależności.

Nowszą grupę leków psychotropowych o działaniu energizującym są środki nootropowe. Leki te uważane są powszechnie za zupełnie bezpieczne. Nie powodują istotnych objawów niepożądanych, nie wywołują stanów zależności i nie wchodzą w niebezpieczne interakcje z lekami psychotropowymi ani z innymi lekami. W Polsce typowym przedstawicielem tej grupy leków jest piracetam (Nootropil). Jedynymi niekorzystnymi objawami, jakie towarzyszyły długotrwałemu doustnemu leczeniu (przy stosowaniu dużych dawek), były zaburzenia trawienne [34],

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Październik 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031