Estriol stosowany w dużych dawkach, z przerwami, może wywołać estrogenową odpoxviedz w endometiium. Estriol jako preparat Ovestin jest prawie wyłącznie stosowany w leczeniu menopauzalnych dolegliwości, takich jak zapalenie pochwy i zapalenie szyjki macicy. Estriol dzia-

Benzo-Gynestryl retard la jedynie na nabłonek pochwy i szyjki. Preparat Ovestin jest stosowany także dopochwowo.

Oprócz hormonów estrogenowych istnieją naturalne bądź syntetyczne związki o działaniu estrogenowym nie będące steroidami. Związki te mają jedynie budowę nieznacznie zbliżoną do estrogenów. Do tych związków można zaliczyć niektóre wyciągi z roślin, np. Genistin z Lupo- nus poiyphyllus Lindl i Sarothamims scoparius Koch. Do nich należą również wyciągi ze zwierząt niższych, jak również łupki bitumiczne o działaniu estrogennym. Te ostatnie znajdują zastosowanie farmakologiczne oddzielnie lub w skojarzeniu z innymi preparatami.

Ichtestran jest naturalnym estrogenem z łupków bitumicznych. Stosowany jest w nieswoistych upławach zdarzających się w następstwie niedomogi jajnikowej.

Estrocortin – jest preparatem złożonym, którego tabletka zawiera 2 mg hydrokortyzonu i związek estrogenu z sulfonianem bizmutu, odpowiadający 0,24 fig estradiolu.

Odrębną grupę stanowią estrogeny syntetyczne z łańcuchem heksano- wym. Należą do nich dietylostylbestrol (Stilboestroi), heksestrol i die- nestrol. Te syntetyczne estrogeny odgrywają tylko niewielką rolę w lecznictwie, ponieważ przy stosowaniu doustnym powodują nudności i wymioty oraz mają niekorzystne działanie metaboliczne. Znalezienie syntetycznego estrogenu bez działań niepożądanych miałoby duże znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sierpień 2019
P W Ś C P S N
« Maj    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031