Trichloroetylen (Trilen) jest silnwn anestetykiem powodującym charakterystyczne dla niego przyspieszenie oddychania podczas znieczulenia ogólnego. Jest to skutkiem pobudzenia odruchu rozciągania (Heringa- -Breuera). Efektem tego mechanizmu jest szybki i płytki oddech, prowadzący do zaburzeń wymiany gazowej. Dlatego często w znieczuleniu ogólnym trichtoroetylenem występuje niedotlenienie kiwi i zwiększenie zawartości dwutlenku węgla. Nie może on być stosowany w obecności pochłaniacza dwutlenku węgla (wapno sodowane), gdyż wchodzi w reakcje z mieszaniną pochłaniającą CO i tworzy kwas solny oraz dichloroace- tylen porażający nerwy czaszkowe, co spowodować może śmierć pacjenta [7], Ze względu na silne powinowactwo trichłoroacetyienu do nerwów czaszkowych był on stosowany drogą wziewną jako silny analgetyk podczas napadowych bólów w neuralgii nerwu trójdzielnego [7].

Halo tan (Fluotan) powoduje depresję oddychania we wszystkich stężeniach. Objawia się on zmniejszeniem objętości powietrza oddechowego i przyspieszeniem czynności oddechowej. Objawy te nasilają się ze wzrostem stężenia halotanu w powietrzu oddechowym, a nasilająca się hiper- kapnia i niedotlenienie wpływają niekorzystnie na czynność serca [11, 20].

Halotan znosi odruchy krtaniowe i gardłowe, nie drażni dróg oddechowych, hamuje nawet wydzielanie śluzu i śliny i nieznacznie rozszerza oskrzela [7], Przez rozszerzający wpływ halotanu na oskrzela ułatwiona jest wentylacja płuc u chorych z dychawicą, przewlekłym zapaleniem oskrzeli lub rozedmą płuc [23].

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031