– 1. Gruźliczak (tuberculoma). Gruźliczak umiejscowić się może zarówno w półkulach mózgowych, jak i w móżdżku, powodując objawy kliniczne takie same jak i guzy nowotworowe. Dane świadczące o obecności mnogich guzów lub współistnienie gruźlicy płuc mogą nasunąć podejrzenie co do istoty sprawy chorobowej. Leczenie —- chirurgiczne, skojarzone ze środkami przeciwprątkowymi.

– 2. Ropień mózgu (abscessus cerebri). Ropnie mogą być pochodzenia usznego (powikłanie przewlekłego zapalenia ucha środkowego) — w płacie skroniowym lub w móżdżku — urazowego i krwiopochodnego („przerzut” krwiopochodny z odległego ogniska ropnego, najczęściej w przebiegu przewlekłej sprawy ropnej w klatce piersiowej). Powodują one objawy „guza mózgu”. Zdania na temat leczenia ropni mózgu są podzielone: neurochirurdzy wolą usuwać ropień w całości w okresie już otorbienia otiatrzy zwykle leczą ropnie usznopochodne metodą sączkowania.

– 3. Przewlekły krwiak podtwardówkowy (haematoma subdarale chronicum). Tę sprawę chorobową omawiam w tym miejscu, ponieważ powoduje objawy „guza mózgu”. Jest to nagromadzenie się krwi żylnej pomiędzy oponą twardą a pajęczą, często w następstwie niewielkiego urazu głowy. Okres „utajenia” między urazem a pojawieniem się obja wów klinicznych może trwać nawet kilka miesięcy. Stopniowo rozwija la ciśnienia śródczaszkowego i objawy ogniskowe, niedowładu połowiczego, ponieważ najczęstszym umiejscowieniem krwiaka jest okolica czołowo-ciemieniowa. Leczenie jest chirurgiczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031