Alfa-estradiol działa prawie sześciokrotnie silniej niż powstający z niego przez utlenianie estron (zwany też theeliną). Jeszcze słabsze działanie ma trójhydroksylowa pochodna estronu – estriol.

Alfa-estradiol powstaje w ustroju człowieka, podobnie jak progesteron i testosteron (hormon męski), z nie wykrytego dotąd ciała pozostającego w bliskim powino- kobiety zwłaszcza w okresie jej dojrzałości płciowej oraz w latach pokwitania, jest bardzo duże.

Dziś już nie ulega wątpliwości, że hormony rujowe powodują rozwój drugorzędnych i trzeciorzędnych cech płciowych żeńskich w okresie pokwitania oraz wpływają na utrzymanie czynności narządów rodnych żeńskich w okresie płciowej dojrzałości.

Nie wszystkie narządy płciowe ulegają w równej mierze wpływowi hormonów rujopędnych, W obrębie macicy wywołują one charakterystyczne zmiany śluzówki w fazie przerostowej cyklu miesięcznego, działają jednak również i na mięśniówkę macicy, pochwy i jajowodów, wywołując ich przerost, u kobiety w okresie pokwitania zmiany w błonie śluzowej macicy występują dopiero wówczas, kiedy narząd ten urośnie do pewnych rozmiarów. Działanie ciał rujopędnych na pochwę i na jajowody kobiety nie jest tak wydatne, jak u małp i gryzoni. Ciała te wpływają jednak na wytwarzanie się wydzieliny śluzówki pochwy w czasie cyklu miesięcznego, w okresie pokwitania pobudzają do wzrostu jajowody, a w czasie cyklu miesięcznego wpływają na bujanie i czynność wydzielniczą ich nabłonka. Wywierają też pewien wpływ na skurcze mięśniówki jajowodów, co przejawia się głównie w okresie dojrzewania pęcherzyka Graafa, a przede wszystkim jajeczkowania.

Przyczyniając się do dobrego ukrwienia w obrębie miednicy małej ciała rujo- pędne stwarzają w ten sposób dobre warunki do rozrostu niedorozwiniętych części płciowych wewnętrznych. Rozszerzając zakończenia naczyń krwionośnych obniżają również ciśnienie krwi..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031