Nefrotoksyczność cefatorydyny silnie zwiększa się u osób z niewydolnością nerek, u osób nadwrażliwych na penicyliny, oraz w razie kojarzenia jej z probenecydem, furosemidem, kwasem etakrynowym, aminogli- kozydami i innymi lekami nefrotoksycznymi. Nie należy przekraczać dawki 6 g/24 h.

Kotrimoksazol powoduje wprawdzie zwiększenie stężenia kreatyniny we krwi ze spadkiem klirensu kreatyniny, nie zależy to jednak od pogorszenia czynności nerek, lecz od zahamowania wydzielania cewkowego kreatyniny i interferencji z oznaczeniem jej stężenia w surowicy.

Dekstran małocząsteczkowy podany we wlewie w nadmiarze może zmniejszać przesączanie kłębkowe (wskutek zwiększenia ciśnienia osmo- tycznego osocza), wywoływać osmotyczną nefropatię, a nawet ostrą niewydolność nerek.

Heksadimetryna może wywoływać martwicę nabłonków grubego odcinka ramienia wstępującego pętli nefronu i cewek bliższych oraz uszkodzenie kłębków ze zmianami proliferacyjnymi. W cięższych przypadkach prowadzi to do ostrej niezapalnej niewydolności nerek z oligurią,

Indometacyna i inne inhibitory wytwarzania prostaglandyn zmniejszają ich zawartość w nerkach. U osób zdrowych nie odbija się to na ich czynności. Natomiast w niewydolności nerek, krążenia oraz w hepatopa- tiach, a więc w stanach, w których upośledzone ukrwienie korygowane jest dzięki działaniu prostaglandyn, stosowanie tych leków powoduje wybitne pogorszenie ukrwienia i przesączania kłębkowego połączone z zatrzymaniem w organizmie wody, sodu i produktów rozpadu białek. U osób uczulonych indometacyna może wywołać ostre śródmiąższowe zapalenie nerek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031