Długotrwałe podawanie zarówno naturalnych, jak i syntetycznych estrogenów zwiększa u niektórych gatunków zwierząt częstość raka sutka, szyjki macicy, pochwy i wątroby. U ludzi ta współzależność nie jest do tej pory udokumentowana. Rak trzonu macicy (pojedyncze przypadki) opisywano u kobiet zażywających preparaty antykoncepcyjne według określonego schematu, przy czym stosowano preparat z dużą zawartością syntetycznego estrogenu [9, 17, 20], Nie wykazano, aby istniało zwiększone ryzyko raka sutka u kobiet przyjmujących te preparaty, jak również, aby u kobiet z mastopatią istniało zwiększone ryzyko jej przejścia w raka (por. rozdz, 10).

Natomiast stwierdzono, że u kobiet stosujących hormony antykoncepcyjne zapadalność na mastopatią włóknisto-torbielową jest zmniejszona 117], w porównaniu z kobietami nie przyjmującymi tych preparatów.

Istnieją doniesienia na temat łagodnych nowotworów wątroby występujących u młodych kobiet podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Sugeruje się, że zarówno estrogeny, jak i progesteron lub każde z nich oddzielnie, mogą powodować przejściowe, odwraca’ne zwiększenie aktywności enzymatycznej w wątrobie. Jeżeli natomiast estrogen i progesteron są podawane razem, działają wówczas synergicznio w hamowaniu wydzielania żółci i w jej wydalaniu. Obydwa te związki są wydalane razem z żółcią, ale estrogeny czyni się odpowiedzialnymi za ich zatrzymywanie w komórkach wątroby. Może to być toksyczne dla wątroby, a obserwowana liiperplazja komórek wątroby może być oceniana jako zjawisko adaptacyjne w stosunku do chołestazy. Innym czynnikiem etiologicznym może być hiporplazja elementów wyścielających naczynia wątroby (media i sub/nf/maj. Powoduje to zwężenie swiaP.a naczyń, co zmniejsza przepływ krwi w kierunku do i od wątroby. Ten czynnik oraz znano zjawisko nad- krzephwości krwi, które powoduje doustna antykoncepcja u kobiet, mogą być czynnikiem dodatkowym i wzmacniającym wątroby z następowym ogniskowym rozrostem guzkowym. Martwica i uszkodzenie wątroby stanowi końcowy’ wynik naczyniowego procesu patologicznego zachodzącego w wątrobie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031