Jest to wylew krwi do zewnętrznych przestrzeni płynowych mózgu. pochodzenia nieurazowego. U dzieci spotykamy je dość rzadko. Najczęstszą przyczyną są tętniaki wrodzone koła

Willisa i jego głównych odgałęzień: na tętnicę środkową mózgu i szyjną wewnętrzną przypada blisko 5-0°/o tętniaków. W przebiegu posocznicy mogą wystąpić krwotoki podpajęczynówkowe z żył lub z tętniaków tzw. mikotycznych.

Obraz kliniczny krwotoku podpajęczynówkowego jest bardzo charakterystyczny: nagle powstaje silny ból głowy, często promieniujący do karku. Jeżeli krwotok jest mały, proces chorobowy może się na tym skończyć. Krwotok duży powoduje śpiączkę i śmierć w ciągu kilkunastu godzin. W przypadkach o średnim nasileniu może być przejściowa utrata przytomności, drgawki uogólnione wcześnie rozwijają się objawy podrażnienia opon (sztywność karku, obj. Kerniga i Brudzińskiego), występuje umiarkowana gorączka. Niekiedy stwierdzamy zniesienie odruchów głębokich, obustronny odruch Babińskiego, na dnie oczu lekki obrzęk i małe wybroczynki, różne mózgowe objawy ogniskowe. Nakłucie lędźwiowe w okresie wczesnym wykazuje płyn mózgowo-rdzeniowy podbarwiony krwią. Po odwirowaniu płyn jest zażółcony dodatnia próba benzydynowa wskazuje na zawartość w nim hemoglobiny. Jeżeli krwotok nie ponawia się, bóle głowy zaczynają się zmniejszać po kilku dniach, objawy oponowe ustępują.

Rozpoznanie samego krwotoku

Rozpoznanie samego krwotoku podpajęczynówkowego nie jest trudne: badanie płynu mózgowo-rdzeniowego decyduje, wyłączając zapalenie opon.

Leczenie: w ostrym okresie zalecamy całkowity spokój, leki przeciwbólowe i uspokajające. Nakłucia lędźwiowe z małym upustem płynu mózgowo-rdzeniowego (2—3 ml) często łagodzą bóle głowy. Glikoza 4-0%, podana dożylnie w dużych ilościach (4-0 ml), zmniejsza ciśnienie śród- czaszkowe i łagodzi bóle głowy. Przy leczeniu zachowawczym chory powinien pozostać w łóżku przez 4 tygodnie.

W celu wykrycia tętniaka wykonuje się angiografię mózgową (wg niektórych autorów w 2 tygodnie po krwotoku, inni robią to nawet wcześniej). Leczenie chirurgiczne polega na zewnątrzczaszkowym podwiązaniu tętnicy szyjnej wspólnej lub wewnętrznej, albo też na we- wnątrzczaszkowym „zabezpieczeniu” tętniaka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031