Ostre zapalenia przydatków macicy w przebiegu błonicy, ospy, duru brzusznego, odry itd. są najprawdopodobniej powikłaniem sprawy zapalnej toczącej się w jamie macicy, a mającej tę samą etiologię.

Zapalenie przydatków należy do najczęstszych i najbardziej uporczywych schorzeń kobiecych narządów rodnych. Ze względu na umiejscowienie leczenie tej sprawy chorobowej jest czasami bardzo trudne, zwłaszcza że w przebiegu tego schorzenia spotykamy się niejednokrotnie z nawrotami, które zmuszają do przerwania leczenia.

Cechą charakterystyczną zapaleń przydatków macicy jest bardzo duży odsetek występowania ich po obu stronach. Proces zapalny zazwyczaj obejmuje wszystkie trzy warstwy składowe ściany jajowodu, ale najistotniejsze i decydujące o dalszym przebiegu zmiany zachodzą w błonic śluzowej.

Początkowo stwierdza się obrzęk, przekrwienie i nacieczenie tkanki łącznej wysiękiem. Nabłonek, zwłaszcza na szczytach fałdów błony śluzowej, ulega zniszczeniu, a miejsca pozbawione nabłonka zrośnięciu i zlepieniu. Bardzo często w następstwie tego procesu dochodzi do zamknięcia ujścia brzusznego jajowodu i do nagromadzenia się wydzieliny w obrębie w ten sposób powstałej torbieli jajowodowej (sactosalpinx). Jeśli treścią torbieli jest ropa, określamy ją nazwą ropniaka jajowodu (pvosalpinx, sactosalpinx purulenta). Powstanie ropniaka jajowodu zdarza się dość często, zwłaszcza w zakażeniu dwoinkami rzeżączki. Jeśli natomiast zapalenie szerzy się drogą naczyń chłonnych, jak to bywa w przypadkach zakażeń poporodowych, zmiany w błonic śluzowej nie są tak znaczne, a do zamknięcia .światła jajowodu dochodzi znacznie rzadziej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Styczeń 2020
P W Ś C P S N
« Maj    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031